Vybrané aktivity v roku 2016

Letný tábor pre deti Patince 9.- 16. a 23-30.7.2016

List z Patiniec.

Píšeme Vám list z našej rekreácie v Patinciach, lebo sa s vami chceme podeliť o naše zážitky.

Deň pred odchodom sme si pobalili plavky a hurá na výlet. Bývali sme v areály kúpaliska v chate Ariva. Všetko jedlo sme brali so sebou a tety nám varili výborné obedy a večere. Niekedy sme aj pomáhali :) , musíme sa priznať, že nie vždy :), no tety nám to na výlete odpustili a napiekli nám aj 70 palaciniek.

Počas dňa sme chodili na kúpalisko. Celý deň sme šantili vo vode a zabávali sme sa na ihrisku. Prišiel za nami aj kamarát Jožko, čo už opustil detský domov a pracuje v Rakúsku. My sme sa tešili, že prišiel a zorganizoval pre nás volejbalový turnaj.

Všetky atrakcie na kúpalisku boli pre nás sprístupnené a tak sme sa riadne "vyšmýkali" na tobogánoch. Bola to riadna „sranda“ a nahovorili sme aj tety, ktoré sa snami spúšťali aj z toho najvyššieho a najstrmšieho tobogána, no nebojte sa , plavky sme po šialenej jazde skontrolovali a žiadne diery sme na nich neobjavili :).

Aby sme sa ani náhodou nenudili, tety nám vymysleli aj súťaže. Malé deti v malom bazéne vyskúšali „chôdzu“ vo vode, verte nám, bola to riadna "fuška", hoci sme si mysleli, že to bude jednoduché. Väčšie deti mali súťaž v plávaní. Vyskúšali štafetu a aj jednotlivo. Všetky súťaže boli vyhodnotené diplomami a sladkou odmenou. Posledný večer sme mali diskotéku pri bazéne... ani sa nám domov nechcelo. A prišiel posledný deň- pekne sme vyupratovali chatu a vybrali sme sa na cestu domov.

A aby ste všetkému uverili, čo sme tu popísali, tak vám prikladáme naše fotky. Teraz nám už zostali iba spomienky a radosť z toho, že sme mali super leto a o rok si to všetko zopakujeme. Dnes sa s vami lúčime a onedlho sa prihlásime s novým listom, kde popíšeme naše novinky.


ZOO Bratislava


Dňa 07.07.2016 sa uskutočnil výlet detí z Detského domova v Kolárove do zoologickej záhrady v Bratislave. Zájazdu sa zúčastnilo 28 detí vo veku od 3 do 18 rokov a piati vychovávatelia.

Deti mali možnosť vidieť vo výbehoch exotické zvieratá, ale aj zvieratá žijúce na farmách a vidieku. Tradične sa najviac deťom páčili opičky a tiež šelmy- tigre a levy. 

Počas prehliadky mali deti šťastie vidieť kŕmenie viacerých druhov zvierat. 

Po prehliadke časti areálu ZOO kde sú zvieratá sme navštívili krásne vybudovaný Dinopark. Deti mali možnosť vidieť v skutočnej veľkosti pravekých obrov , ktorí vydávali svoje charakteristické zvuky a tiež sa hýbali. Niektoré vyzerali naozaj ako živé a deti sa až mierne zľakli pri ich nečakanom pohybe. 

Vzhľadom na horúce počasie každému dobre padol pobyt pod stromami v areály detského ihriska, kde je krásny veľký drevený hrad s preliezačkami.

O 15 hodine sme odchádzali zo ZOO s množstvom dobrých zážitkov a tiež príjemne unavení.Appelia cup 2016

Futbalový turnaj Apelia Cup

Štrba 2016

Dňa 25.5.2016 sme sa zúčastnili kvalifikačného turnaja na Appelia Cup 2016, ktorý sa konal v Národnom tréningovom centre v Senci. Po prehre s výberom Trnavského kraja sme si chuť napravili výhrami nad výbermi Bratislavského a Trenčianskeho kraja. Vďaka týmto výhram sme postúpili do finálového turnaja na Majstrovstvá Slovenska Appelia Cup 2016, ktoré sa konali v podtatranskej obci Štrba. 

V dňoch 20.6 – 22.6.2016 sme sa zúčastnili 12. ročníka Majstrovstiev Slovenska detských domovov vo futbale - Appelia Cup, ktorý sa každoročne koná v krásnej podtatranskej obci  Štrba. Tento ročník bol zasvätený spomienke prezidenta turnaja  Karola Poláka a jeho  manželke Eve. 

Zúčastnil sa výber detí z detských domovov prešovského, košického,  trnavského a nitrianskeho kraja. Výber nitrianskeho kraja zastupovalo šesť hráčov z nášho detského domova, štyria hráči zo Žitaviec, traja hráči zo Štúrova a jeden hráč z Dediny Mládeže. Po pondelňajšom loptovaní sme si oddýchli a pripravili taktiku na zápas proti favoritovi turnaja, výberu Prešovského kraja. Naši chlapci podali vynikajúci výkon a Prešovský kraj sme zdolali 6:3. Strelci našich  gólov boli František Buda 3, Andrej Trhaj 2, Martin Lakatoš 1 gól. 

Po zápase nás  usporiadatelia prekvapili výletom na Solisko. Finálový zápas s výberom Košického kraja sme  síce prehrali 4:1, ale konečné druhé miesto je krásnym úspechom. Po vyhodnotení výsledkov turnaja dostali chlapci množstvo pekných cien. Na záver turnaja sme si uctili pamiatku Karola Poláka. Po výbornom obede sa všetci s dobrým pocitom pobrali domov.    

  Zostava Nitrianskeho kraja :

  Žitavce :    Adam Horváth, Peter Czako, Andrej Drahoš, Dušan Brath,

  Štúrovo :  František Buda, Martin Lakatoš, Ján Záhradník,

  Kolárovo : František Brandt, Richard Hunka, Tomáš Lakatos, Ladislav Mikula, Adam  Radena, Radoslav Martinkovič,

  Dedina Mládeže : Andrej Trhaj.26.ročník športových hier detí z detských domovov Nitrianskeho kraja

26.ročník športových hier detí z detských domovov Nitrianskeho kraja sa konali v Detskom domove v Kolárove dňa 10.mája 2016.

Zúčastnilo sa 70 detí z ôsmych Detských domovov:

  • Dedina Mládeže 4 deti

  • Kolíňany 4 deti

  • Komárno 5 detí

  • Štúrovo 13 detí

  • Topoľčany 5 detí

  • Žitavce 6 detí

  • Veľké Kozmálovce 3 deti

  • Kolárovo 26 detí a 4 mladí dospelí

Súťažilo sa v 5. kategóriách a v daných disciplínach :

6 –10 roční (chlapci a dievčatá ) - Beh 60 m, 300 m, diaľka

10-15 roční (chlapci a dievčatá ) - Beh 100 m, 800/1500 m, skok do výšky, skok do diaľky, vrh guľou, štafeta 4x100 m

15–18 roční ( chlapci a dievčatá) - Beh 100 m, 800/1500 m, skok do výšky, skok do diaľky, vrh guľou, štafeta 4x100 m, futbal, volejbal

15- 18 roční (chlapci a dievčatá) - Stolný tenis, dvojhra, mix

19 roční a viac ( chlapci a dievčatá ) - Beh 100 m, 800/1500 m, vrh guľou, skok do diaľky

Získali sme 23 prvých miest v atletike, 1. miesto vo volejbale1. miesto vo futbale, 19 druhých miest v atletike.

Deti na prvom a druhom mieste v atletike a na prvom mieste vo futbale a vo volejbale postupujú na celoslovenské kolo športových hier do Bratislavy , ktoré sa budú konať 3. júna 2016 Ďakujeme všetkým kolegom, ktorí sa na podujatí podieľali a prispeli ku hladkému priebehu hier.

Ďakujeme našim sponzorom

Úsmev ako dar - Fórum riaditeľov - Nestlé Slovensko - Mesto Kolárovo -  Spolok priateľov slovenskej kultúry - Danubius Kolárovo -  Hapeko Kolárovo -  Projekt Market Kolárovo


Výlet na „Deň hasičov“

Dňa 14.05.2016 sa náš detský domov na pozvanie Prezídia Hasičského a záchranného zboru zúčastnil výletu na „Deň hasičov“, ktorý sa konal v Bratislave na Tyršovom nábreží. 

Z Kolárova sme mali zabezpečený hasičský autobus od organizátora , v ktorom nás už čakali dvaja hasiči. Odchádzali sme ako bolo plánované o 9.05 hod. 

V Bratislave nás privítala npor. Mgr. Denisa Jakusová z Ministerstva vnútra, pod ktoré Prezídium Hasičského a záchranného zboru patrí. 

Na Tyršovom nábreží bola vystavená súčasná najmodernejšia, ale taktiež aj historická hasičská technika. 

Okrem toho bol pripravený bohatý kultúrny program a rôzne súťaže pre deti a ukážky hasických zásahov. 

V programe, ktorý moderoval Michal Hudák účinkovali hudobné a tanečné skupiny rôznych žánrov. Naše deti s veľkým záujmom sledovali jednotlivé predstavenia. 

Hostitelia sa postarali aj o malé občerstvenie pre naše deti. Domov sme odchádzali spokojní, plní pekných zážitkov a v taškách veľa darčekov, ktoré deti vyhrali v rôznych súťažiach. 

Do Kolárova sme prišli všetci v poriadku o 17.45 hod.


Návšteva „Mládežníckeho festivalu 2016 Komárno

Dňa 30.04.2016 sa náš detský domov na pozvanie Strednej odbornej školy obchodu a služieb zúčastnil „Mládežníckeho festivalu 2016 Komárno“. Z Kolárova sme mali zabezpečený autobus, v ktorom nás už čakali kamaráti a tety vychovávateľky z Detského domova Dedina Mládeže. Odchádzali sme presne ako bolo plánované. 

V Komárne nás už čakali zástupcovia uvedenej školy, ktorí nás odprevadili na Nádvorie Dôstojníckeho pavilónu, kde boli pre deti pripravené „Tvorivé dielne SOŠOaS“, súťaže pre žiakov „Vytvor si sám“ a od 11.30 do 13.30 v Amfiteátri Dôstojníckeho pavilónu bolo pripravené vystúpenie „Pre moje rodisko“ /účinkujúci: deti MŠ, súbor Marcelka, Rovesníci rovesníkom – SOŠOaS, členovia klubu capoeiry/. 

Deti boli zo začiatku na tvorivých dielňach rozpačité a nesmelé, ale časom sa tak zabrali do práce, že sa nevedeli odtrhnúť od pracovných stolov. Vytvárali si chutné jednohubky, ktoré mohli následne zjesť, učili sa technike dekupáže, spravili si vlastné ozdobné magnetky, vyskúšali si rôzne remeslá, študentky – kaderníčky im porobili krásne účesy a ešte mnoho zaujímavých činností. 

Na záver ich zaujal aj pripravený program v amfiteátri. Domov sme odchádzali spokojní, plní pekných zážitkov a v taškách veľa darčekov, ktoré si vyrobili.


Dňa 24.03.2016 sa konalo podujatie nazvané "Hľadáme veľkonočný poklad“.


Deti boli celé poobedie v prírode, išli po skupinách po vopred vyznačenej trase, na ktorej plnili úlohy, vyplňovali vedomostný test zameraný na našu lokalitu a tiež otázky, ktoré boli spojené s vodou, nakoľko bolo krátko po Dni vody.  

Pobyt v areáli pri Vodnom mlyne v Kolárove bol vyplnený hrami a súťažami.  Indície, ktoré viedli k pokladu bolo treba hľadať v konároch starých vŕb.  Deti sa úloh zhostili veľmi dobre. 

Každá skupina na záver odovzdala svoje odpovede, ktoré sme vyhodnotili. Na záver našla každá skupina indíciu a podľa nej aj svoj veľkonočný sladký poklad.  

 Spoločne sme pripravili drevo na oheň , na ktorom si deti opekali špekačky.  

 Počas Veľkonočnej nedele sa konali kreatívne dielničky. Deti zdobili medovníčky farebnými snehovými polevami. Zaujímavé dekorácie vytvárali deti zo servítok a tiež zdobili papierové kraslice pečiatkami zo zemiakov.."Debatili" sme s Patrikom Vrbovským alias Rytmusom...

Dňa 21.3.2016, sme sa vybrali do Nitry za Patrikom teda Rytmusom. 

Na stretnutie s ním sme sa už veľmi tešili. Autobusom sme prišli šestnásti do Nitry a s nami aj teta Bea a teta Nóra. 

V premietacej sále nás uvítal Miro Drobný, ktorý natočil s Rytmusom dokumentárny film „Sídliskový sen“. Hovoril o tom, že film natáčal šesť rokov a uvidíme tam Patrika, jeho rodinu a jeho život . 

Po filme sme sa stretli s Patrikom. Mohli sme mu dávať otázky, na ktoré odpovedal. Vo svojich odpovediach nás vyzýval k tomu, aby sme robili to, čo vieme a dávali do toho sto percent, lebo všetká snaha sa nám vráti. 

Po besede sme sa s ním mohli odfotiť a on nám stál vždy s úsmevom na každej fotke.Tvorivé dielne počas jarných prázdnin 25.2.2016


My v Detskom domove v Kolárove sa nikdy nenudíme. Cez jarné sme sa zišli v hlavnej budove a mali sme Tvorivé dielničky. Deti spolu s pani vychovávateľkou Editou Fördösovou deti piekli medovníčky a koláčiky z lineckého cesta. Pochutiť si mohli všetky deti, pani vychovávateľky aj pán riaditeľ. 

Ďalšou činnosťou bolo zdobenie kraslíc a aj netradičné techniky zdobenia vajíčok z polystyrénu. Deťom tieto techniky predviedli bývalá pani vychovávateľka pani Alica Parmová a pani Jana Mačinová z odboru Regionálneho rozvoja. Deti si to mohli vyskúšať. A boli veľmi šikovné. 

Veľmi pekne tetám ďakujeme za nové poznatky. Môžete si pozrieť, aké boli deti  šikovné.


Copyright © 2023 Centrum pre deti a rodiny Kolárovo. All right reserved.