Vybrané aktivity v roku 2020

Individuálne aktivity uskutočňované s deťmi v rámci jednotlivých skupín je možné sledovať na našej stránke na facebook.com .

Október - November - December

Vzhľadom k riziku šírenia 2. vlny ochorenia koronavírusu COVID-19 a eliminácie jeho šírenia bola činnosť nášho Centra obmedzená v súlade s aktuálnymi nariadeniami kompetentných autorít a všetky spoločné aktivity v rámci Centra ale aj mimo nášho zariadenia boli zrušené.


Finančná gramotnosťPo vlaňajšej úspešnej realizácii projektu zameraného na finančnú gramotnosť a samostatnosť detí a mladých dospelých sme aj tento rok v našom Centre pokračovali aktivitami, ktoré súviseli s danou tematikou. V mesiacoch júl, august, september, konkrétne v dňoch 20.07., 22.07., 23.07., 10.08., 18.08., 24.09., 26.09., 27.09., 30.09., sme zrealizovali aktivity ako napr. rozoznávanie hodnoty bankoviek, drobný nákup s mincami, varenie troj chodového obeda z nakúpených surovín, improvizovaný obchod Potraviny a Drogéria, v ktorých si deti vyskúšali rolu zákazníka ale aj predavača, a taktiež hranie obľúbených spoločenských hier zameraných na financie a investície. Hravou formou sme deťom vysvetlili rozdiel medzi nevyhnutnými investíciami a využívaní služieb a investíciami a službami, ktoré nie sú nevyhnutné ku každodennému životu. Tieto aktivity slúžili hlavne pre to, aby deti pochopili hodnotu peňazí, poznali nominálne hodnoty mincí a bankoviek, vedeli odhadnúť ceny tovarov, surovín pre prípravu jedla, poznali bežné ceny v obchodoch, dokázali si naplánovať nákup, či vytvoriť si jednoduchý rodinný finančný rozpočet na určité obdobie, racionálne hospodáriť s financiami a naučiť sa šetriť na horšie časy alebo na väčšiu investíciu.


Projekt "Život mladých pod kontrolou" realizovala

Nadácia pre deti Slovenska 

a projekt podporil

Nadačný fond Johnson Controls v Nadácii Pontis


Pohár Karola Poláka vo futbale30. septembra sa naše deti zúčastnili turnaja detí z Centier pre deti a rodiny - pohára Karola Poláka 2020 vo futbale v krásnom horskom prostredí v tatranskej obci Štrba. Naše futbalové mužstvo bolo tvorené z troch CDR Nitrianskeho kraja (Kolárovo, Žitavce a Levice) Za naše CDR nastúpili Marko Krajčovič, Braňo Dinko, Tibor a Dávid Ďuráčovci, Kristián Miko a Tibor Stojka. Chalani odohrali veľmi dobré zápasy s kvalitnými súpermi z celého Slovenska, ktorí sa kvalifikovali na záverečný finálový turnaj v Štrbe. Prvým naším odrazovým mostíkom bolo semifinálové kolo v Senci, kde sme obsadili vynikajúce druhé miesto. Toto druhé miesto sme napokon vybojovali aj vo finále v Štrbe, V silnej konkurencii Trnavského, Prešovského a Žilinského kraja. O kvalite a pripravenosti nášho mužstva svedčí aj fakt, že z dvoch zápasov s neskorším víťazom Trnavou, sme jeden zápas vyhrali. Turnaj bol sprevádzaný aj pestrými individuálnymi súťažami futbalistov, v ktorých nás vynikajúco reprezentoval Braňo Dinko. Vybojoval dve 3. miesta v súťažných kategóriach - presná streľba a slalomová zručnosť. Ďakujeme našim chalanom za obetavé výkony v chladnom a upršanom vysokohorskom počasí. Osobitné poďakovanie patrí aj nášmu trénerovi Lujkovi, ktorý chlapcov vždy vedel povzbudiť a poradiť im, aj keď sa nedarilo. Už teraz sa tešíme na ďalší ročník. Ďakujeme.


Celoslovenské športové hry ČilistovDeti z CDR Kolárovo sa zúčastnili Celoslovenských športových hier 2020 v Čilistove. Podujatie sa konalo 24.9.2020 v Čilistove na Olympijskom štadióne v areály Rezort x-bionic sphere.    

Naše účinkovanie prinieslo aj úspechy. Získali sme celkovo 11 medailí. Deti boli veľmi šikovné a disciplinované. Tešíme sa na budúci rok. Fotili sme sa aj s najlepšími atlétmi Slovenska, majstrami Európy, Iveta Putalová a Ján Volko

A tu sú naše umiestnenia:

Samanta Farkašová
1. miesto v behu na 100 m
3. miesto v skoku do diaľky
2. miesto v štafete 4 x 100 m
Amanda Patáková            
2. miesto vo vrhu guľou          
2.miesto v behu na 800 m        
2. miesto v štafete 4 x 100 m       
Etela Dömeová            
2. miesto v behu na 300 m                        
Tomáš Dinko      
2. miesto beh na 800 m
Patrik Lakatos   
3. miesto v behu na 100 m
Tibor Stojka     
1. miesto vo vrhu guľou
Branislav Dinko   
3. miesto v skoku do diaľky

Všetkým naším športovcom blahoželáme a ďakujeme za krásne športové výsledky.Víťazné video


Opäť sme skúsili šťastie a zapojili sme sa do grantovej výzvy Nadácie Volkswagen Slovakia, ktorá prostredníctvom programu Aktívny priestor - viac aktivít do Centier pre deti a rodiny podporuje práve Centrá ako je aj to naše. Našou úlohou bolo kreatívne podať nápad, ktorý by sme chceli zrealizovať v hodnote do 5000 € a keďže naše srdiečka už dávnejšie pišťali za krásnou interiérovou herňou, aj s pomocou našich detičiek sme si ju aj vybojovali. V mene detí ďakujeme Nadácii Volkswagen Slovakia za finančnú podporu.


OTVORENIE DETSKÉHO IHRISKA

Deň 25. jún 2020 bol výnimočný deň v našom Centre. Po náročných prípravách a realizácii výstavby detského ihriska sa naše deti konečne dočkali. Vďaka sponzorom a úsiliu všetkých zamestnancov CDR Kolárovo sme dnes slávnostné otvorili nové detské ihrisko Ostrov pri CDR Kolárovo. Na slávnostnom otvorení sa zúčastnili aj naši milí hostia, poslanec NR SR a predseda OZ Fantázia Ján Herák, z Ústredia Práce sociálnych vecí a rodiny Petra Kocúrová a predstavitelia mesta Kolárovo Beata Koczkás a Zoltán Finta. Po krátkych príhovoroch vystúpili deti s veselým programom a následne si vychutnali pripravené občerstvenie, otvorené ihrisko a detskú diskotéku. Počasie nám prialo a tak si dnešný deň zapamätáme ako nádherný a slnečný s množstvom zážitkov. Ďakujeme všetkým, ktorí priložili ruku k dielu a prispeli k vyčareniu úsmevov na tvárach všetkých našich detí.


Príbeh o vzniku a realizácii detského ihriska bol uverejnený aj v online magazíne Srdcovky nadácie VÚB. 

Článok si môžete prečítať tu pod názvom

Deti v Centre pre deti a rodiny Kolárovo si samy vybrali, ako bude vyzerať ich ihrisko, a pomáhali ho stavať


Marec - Apríl - Máj

Vzhľadom k riziku šírenia 1. vlny ochorenia koronavírusu COVID-19 a eliminácie jeho šírenia bola činnosť nášho Centra obmedzená v súlade s aktuálnymi nariadeniami vlády, hlavným hygienikom, Ústredím práce a všetky spoločné aktivity v rámci Centra ale aj mimo nášho zariadenia boli zrušené. 

Individuálne aktivity uskutočňované s deťmi v rámci jednotlivých skupín je možné sledovať na našej stránke na facebook.com .


KARNEVAL V CDR KOLÁROVO

Dňa 19.02.2020 sme v poobedňajších hodinách zorganizovali detský karneval pre všetky deti nášho centra. Už pár dní pred samotnou udalosťou sa deti poctivo pripravovali, vyrábali si masky a skúšali. Až prišiel deň D. Deťúrence nastúpili pred porotu, ktorá hodnotila masky a mala za úlohu vybrať tú najlepšiu. Veru porota to nemala ľahké. Všetky masky boli úžasné, tak aj tých ocenených bolo viac. Všetci úspesní vyhrali veľkú čokoládu a ostatní malú sladkosť. Nechýbali samozrejme súťaže pre deti, maľovanie na tvár, či detská diskotéka. Karneval dopadol nad očakávanie. Deti sa vyšantili a hrdo predvádzali svoje výtvory. Ďakujeme všetkým zúčastneným detičkám za krásne masky, tetám za pomoc a všetkým, čo prispeli k zdarnému priebehu tejto krásnej akcie.

 


Tento rok oslavujeme 50 rokov


Pôvodne postavenej budove určenej ako internátne ubytovanie bol zmenený účel a rozhodlo sa, že tu vznikne moderný detský domov. Na to obdobie dostatočne moderne zariadený detský domov zahájil svoju činnosť 3. februára 1970 s kapacitou pre 120 detí. Od tohoto dňa uplynulo presne 50 rokov a my si tento rok pripomenieme toto výročie mnohými akciami a aktivitami počas celého roka  a zároveň budeme aj spomínať na množstvo vykonanej práce v prospech detí a ich rodín.


Copyright © 2023 Centrum pre deti a rodiny Kolárovo. All right reserved.